Dna moczanowa – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

0

Dna moczanowa to przewlekła choroba znana także jako podagra oraz artretyzm. Ze starożytnych kronik wynika, że ludzie cierpieli z jej powodu od zarania dziejów. Niemniej jednak, medycynie mimo wszystko wciąż nie udało się znaleźć leku, który uwolniłby człowieka od jarzma tej ciężkiej dolegliwości.

Dna moczanowa dotyka od 1 do 2% społeczeństwa, przy czym to mężczyźni zapadają na tę przewlekłą chorobę około siedmiu częściej niż kobiety.

Czy dolegliwość ta jest domeną jedynie osób starszych? Okazuje się, że pierwsze objawy dny moczanowej można zauważyć nawet u ludzi w średnim wieku.

W artykule tym przyjrzymy się trzem kwestiom. Chodzi tu o:

  • przyczyny dny moczanowej
  • objawy choroby
  • sposoby leczenia dny moczanowej

Przyczyny dny moczanowej

Dna moczanowa powstaje w wyniku obecności zbyt dużej ilości kwasu moczowego w organizmie. Kwas moczowy co prawda jest do pewnego stopnia tolerowany przez nasze ciało – jego rozsądna ilość rozpuszcza się w krwioobiegu. Niemniej jednak, jeśli kwasu moczowego jest za dużo, ulega on procesowi krystalizacji. Organizm nie jest w stanie zutylizować kryształków moczanu sodu, więc zaczyna je magazynować w stawach. Organy próbują radzić sobie z problemem wzmagając produkcję białych krwinek, jednak z reguły w takiej sytuacji jest już za późno na zatrzymanie procesu.

Kryształki moczanu mają do siebie to, że są niebywale ostre. Kiedy więc w okolicach stawu powstają ich złogi, każde zgięcie przegubu skutkuje ranieniem tkanki. To z kolei powoduje stan zapalny, a w konsekwencji silny i ciężki do zniesienia ból.

Specjaliści dzielą dnę moczanową na dwa rodzaje. Oto i one:

  • Dna moczanowa pierwotna – ten typ choroby jest spowodowany wrodzoną skłonnością organizmu do nadprodukcji kwasu moczowego.
  • Dna moczanowa wtórna – ten rodzaj dny moczanowej jest jednostką chorobową nabytą. Może wykształcić się na wskutek innej dolegliwości lub z powodu niezdrowego trybu życia.

Jaki czynniki warunkują powstanie dny moczanowej wtórnej? Przedstawia je poniższa lista:

  • Dieta. Pojawieniu się choroby sprzyja jadłospis bogaty w puryny (mięso, owoce morza).
  • Nadużywanie alkoholu. Mówi się, że pożywką dla dny moczanowej jest nadmierne spożywanie piwa oraz mocnych alkoholi.
  • Leki. Niektóre medykamenty wzmagają produkcję kwasu moczowego.
  • Ciężkie choroby takie jak rak, które mocno nadwyrężają organizm i burzą jego gospodarkę.
  • Nadwaga
  • Otyłość
  • Nadciśnienie
  • Zakażenie

Objawy dny moczanowej

Pierwszy objaw dny moczanowej z jakim możesz się zetknąć, to nagły, przejmujący ból w stawie. Taki atak z reguły występuje nad ranem lub w nocy. Niemniej jednak w miarę rozwijania się dolegliwości, ból staje się coraz częstszy i coraz bardziej dotkliwy. W końcu, zajęty chorobą staw ulega obrzękowi i widocznym zaczerwienieniu. W najgorszym przypadku zainfekowane miejsce może być wrażliwe nawet na dotykanie skóry.

Pierwszy atak choroby jest absolutnie ostatnim sygnałem do rozpoczęcia działania. Osoby, które nie podejmują leczenia skazują się tym samym na długie męczarnie. Choroba, której się nie przeciwdziała powoli bierze w swoje posiadanie wszystkie stawy, aż w końcu kryształki moczanowe zaczynają odkładać się nawet w tkankach miękkich palców, uszu oraz stóp.

Po zauważeniu jakichkolwiek niepokojących objawów należy natychmiast udać się do specjalisty oraz bezzwłocznie wdrożyć w życie jego zalecenia.

Sposoby leczenia dny moczanowej

Taktykę postępowania w przypadku osoby, która cierpi z powodu dny moczanowej powinien ustalić lekarz. Niemniej jednak, w większości przypadków wystarczającym sposobem leczenia jest zmiana stylu życia. Na pierwszym miejscu trzeba przeanalizować swoje zwyczaje żywieniowe. Z jadłospisu osoby chorej na dnę moczanową, raz na zawsze trzeba wykluczyć takie produkty jak:

  • alkohol
  • produkty zawierające fruktozę
  • mięso
  • podroby
  • owoce morza

Dobrze jest także zadbać o właściwą masę ciała oraz natychmiast zaprzestać palenia tytoniu. Poza tym, osoba chora na dnę moczanową musi dostarczać swojemu organizmowi co najmniej 2 litry płynów dziennie.

Aby skutecznie walczyć z dną moczanową należy także dopilnować, aby ciśnienie krwi zawsze zawierało się w normie.

Niemniej jednak lekarz może doradzić także podjęcie farmakologicznego leczenia zaistniałych dolegliwości. Istnieją dwie taktyki kuracji, które uzależnia się od sytuacji, w której znajduje się chory.

Pierwsza z nich dotyczy leczenia przewlekłej dny moczanowej. Odbywa się to najczęściej poprzez podawanie allopurynolu, który spowalnia produkcję kwasu moczowego. Świetnie działa także febuksostat, który jest nowszą wersją allopurynolu. Dobrym lekiem jest także probenecyd, który zmusza organizm do wydalania kwasu moczowego wraz z uryną. Niestety, to rozwiązanie ma dwie wady. Po pierwsze lek nie jest dostępny w Polsce, a po drugie można go stosować jedynie u osób ze zdrowymi nerkami.

Jeśli natomiast osoba chora dostaje nagłego napadu boleści związanych z dną, podaje jej się doraźne środki, które mają na celu złagodzenie bólu i postawienie na nogi. Stosuje się wówczas leki przeciwzapalne oraz kolchicynę łagodzącą objawy dny moczanowej. Czasami stosuje się także zastrzyki bezpośrednio do wnętrza stawu.

Wczesne wykrycie gwarancją sukcesu

Dnę moczanową można bardzo łatwo powstrzymać – pod warunkiem, że uda się ją wcześnie wykryć. Co ciekawe, choroba ta potrafi rozwijać się przez dobrych kilkanaście lat nie dając o sobie znać. Niemniej jednak da się stwierdzić jej obecność nawet we wczesnym stadium. Jedynym sposobem na to jest poddawanie się regularnym badaniom krwi, do czego serdecznie zachęcamy!

Zostaw odpowiedź