Farby do włosów – rodzaje i niebezpieczne substancje

0

Jedne kobiety decydują się na zmianę koloru włosów, aby poprawić swój image, podczas gdy inne chciałyby ukryć swoją siwiznę. Niezależnie jednak od celu koloryzacji powinnyśmy zaopatrzyć się w odpowiedni preparat, który pomoże osiągnąć wymarzony cel. Obecnie farby do włosów sprzedawane są nie tylko w drogeriach, ale również w supermarketach, jednak podczas zakupów warto zastanowić się przede wszystkim nad tym, czy dany produkt okaże się bezpieczny dla włosów oraz skóry głowy, ponieważ wiele z nas zmaga się z różnego rodzaju alergiami, które wykluczają stosowanie niektórych preparatów. Jakie jednak rodzaje farb do włosów można znaleźć w sklepach i jakich składników, które się w nich znajdują, należy unikać?

Rodzaje farb do włosów

1. Farby zmywalne

Po takie farby najchętniej sięgają nastolatki, ponieważ nie utrzymują się one zbyt długo na włosach, a oprócz tego nie pomagają ukryć siwizny. Już po kilku myciach szamponem kolor jest praktycznie niewidoczny na włosach, jednak warto wiedzieć o tym, iż takie farby są bardziej bezpieczne niż te trwałe, ponieważ nie zawierają w swoim składzie amoniaku. Z tego też względu nadają się idealnie dla młodych dziewczyn, które lubią eksperymentować z kolorami i chciałyby znaleźć ten idealny. W przypadku farb zmywalnych można wyróżnić przede wszystkim:

  • farby jednodniowe
  • kilkudniowe szampony
  • kremy koloryzujące

Jednodniowe farby mają zwykle postać kremu i przy ich pomocy można zmienić kolor włosów tylko na jeden z dzień. Po takie farby warto zatem sięgać np. przed imprezą lub też, aby sprawdzić, który kolor włosów najkorzystniej będzie prezentować się na głowie.

Kilkudniowe szampony to z kolei produkty, które charakteryzują się taką samą konsystencją jak tradycyjny szampon. Taki produkt zazwyczaj aplikuje się na dłonie, po czym wciera we włosy, przez co niestety nie wszystkie kosmyki mogą zostać idealnie pokryte produktem. Warto również wiedzieć o tym, iż takie farby mogą zabrudzić ubranie lub ręcznik, dlatego też niezwykle ważne jest to, aby włosy po myciu bardzo dokładnie wysuszyć. Z kolei, jeśli chodzi o zalety takiej farby, to jest ona przede wszystkim bezpieczna dla włosów i nie podrażnia skóry głowy.

W przypadku kremów koloryzujących warto wiedzieć o tym, iż wypłukują się one najczęściej po około 4 tygodniach, jednak pozwalają zmienić kolor włosów nawet o kilka odcieni. Takie kremy nie sprawdzą się jednak u pań, które chciałyby rozjaśnić włosy, ponieważ nie zawierają w swoim składzie odpowiednich substancji takich jak amoniak oraz oxydanty.

2. Farby trwałe

Profesjonale farby do włosów zawierają w swoim składzie amoniak oraz specjalny utrwalacz, dzięki czemu idealnie pomagają pokryć nie tylko siwe włosy, ale również odrosty. Przy pomocy takiej farby można nie tylko przyciemnić włosy, ale również rozjaśnić je o kilka tonów. Niestety takie farby wnikają w strukturę włosa, przez co ulega on osłabieniu, jednak to nie jedyne wady tego produktu. Trwałe farby do włosów nie pachną zbyt przyjemnie, dlatego też mogą podrażnić drogi oddechowe. Z uwagi na zawartość amoniaku taka farba może nie tylko zniszczyć włosy, przez co staną się one osłabione i pozbawione blasku, ale również może doprowadzić do bardzo silnego podrażnienia skóry głowy. Najgorzej w tym przypadku sprawdzają się farby rozjaśniające, ponieważ zawierają one nieco silniejsze środki utrwalające, które odpowiadają za radykalną zmianę koloru. Z tego też względu decydując się na farbowanie włosów taką farbą, warto wcześniej wykonać test, aby sprawdzić reakcję skóry. Jeśli na danym obszarze nie pojawi się zaczerwienienie, a skóra nie będzie swędzieć, to można bez obaw zdecydować się na koloryzację. Jeśli jednak na skórze pojawi się reakcja alergiczna, to lepiej nie ryzykować i wybrać bardziej bezpieczny produkt.

3. Farby naturalne

Coraz większą popularnością wśród kobiet zaczynają cieszyć się farby naturalne, które zawierają przede wszystkim bezpieczne dla włosów i skóry głowy wyciągi roślinne. Takie farby sprawdzają się idealnie u pań, które z uwagi na uczulenie nie mogą stosować tradycyjnych farb do włosów. Naturalne farby wprawdzie nie pomogą rozjaśnić kosmyków, jednak dzięki hennie możliwe jest ich przyciemnienie.

Czego należy unikać w farbach do włosów?

Tradycyjne farby zawierają w swoim składzie głównie sztuczne barwniki oraz utrwalacz, jednak można w nich znaleźć również inne substancje, które niestety nie wpływają zbyt dobrze nie tylko na włosy, ale również na skórę głowy. Takich substancji lepiej unikać, jeśli oczywiście chce się utrzymać kosmyki w dobrej kondycji.

1. Amoniak

Obecność w farbie amoniaku powoduje, że zewnętrzna łuska włosa otwiera się, przez co do jego wnętrza mogą bez problemu wniknąć sztuczne barwniki. Niestety składnik ten powoduje nadmierne wysuszenie włosów i pozbawia je ich naturalnego barwnika, czyli melaniny.

2. Substancje rakotwórcze

Licznie przeprowadzone badania dowiodły, iż niektóre substancje dodawane do farb do włosów mogą przyczynić się do rozwoju raka, dlatego też decydując się na zakup farby, warto zwrócić uwagę na to, czy w jej składzie nie znajduje się przypadkiem 4-chloro-m-enylenodiamina, 4-amino-2-nitrofenol, 4-metoksy-m-fenylenodiamina oraz 2-4 toluenodiamina.

3. Substancje alergizujące

Wiele kobiet po aplikacji farby na włosy zauważa bardzo silne zaczerwienienie skóry oraz jej swędzenie, za co odpowiedzialne są przede wszystkim parabeny, nikiel, siarczany, nadtlenek wodoru, sztuczna henna oraz 4-chloro-m-enylenodiamina. Aby zatem uniknąć tych nieprzyjemnych dolegliwości, podczas zakupów należy wybierać farby, które nie zawierają w swoim składzie wspomnianych substancji lub też zawierają jedynie ich śladowe ilości.

A co z silikonami?

Farby do włosów bardzo często zawierają w sobie silikony, które wprawdzie nadają włosom lśniący wygląd, jednak jest to tylko złudzenie, ponieważ tworzą jedynie na kosmykach ochronną warstwę, nie wpływając tak naprawdę na poprawę ich struktury. Oprócz tego wpływają one na osłabienie włosów, dlatego też, jeśli jest to możliwe, to lepiej ich unikać.

Więcej możecie przeczytać na stronie: wizaz.pl/kosmetyki/wlosy/koloryzacja-wlosow

Zostaw odpowiedź