Fenomenalny projektant Oscar De La Denta

0

Oskar De La Renta to znany na całym świecie dominikański projektant mody. Urodził się 22 lipca w 1932 i zmarł 20 października 2014 roku. Matka Oskara była Dominikanką, zaś ojciec rodowitym Hiszpanem. Kształcił się w szkole sztuk pięknych i studiował w madryckiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda. Początkowo był zatrudniony, jako asystent Antonia del Castillo w Paryżu, od lat 60 tych projektował własne kolekcje. Przez lata umocnił swoją pozycję, jako czołowy amerykański projektant. Jego największe osiągnięcia to między innymi ubieranie Pierwszych Dam USA oraz udział w licznych oficjalnych uroczystościach.

Oskar De La Renta kochał zabawę modą, najbardziej cenił sobie bogate zdobienia- hafty, aplikacje i koronki na sukniach z wykwintnych tkanin. W roku 2001 wprowadził do swoich kolekcji akcesoria takie jak: torebki, buty, paski i biżuterię. Na całym świecie znane jest słynne powiedzenie Oskara De La Renta ,,Dzięki akcesoriom kobieta może przysposobić ubranie”.

Po śmierci Oskara De La Renta jego obowiązki przejął Peter Copping, który wcześniej pełnił funkcję głównego projektanta domu mody Nina Ricci. Ponad 10 lat pracował dla Louis Vuitton, gdzie jego przełożonym był Marc Jacobs. Pracował również dla Christiana Lacroix, gdzie zdobywał pierwsze doświadczenie w zakresie mody. Studiował na londyńskiej Royal College of Art.

Podejście do mody Oskara De La Renta

Oskar De La Renta dorastał w czasach, kiedy garnitur był codziennym ubraniem dla każdego mężczyzny. Na początku lat 50 tych Oskar po raz pierwszy udał się na przymiarkę garnituru do hiszpańskich krawców. Poznane tam zasady wprowadził do damskiej mody couture. Zawsze do garnituru nosił krawat, który był dla niego ozdobą, a nie koniecznością.

Preferowanym materiałem Oskara De La Renta była flanela z wyrazistym prążkiem. Lubował się również w garniturach z wełny czesankowej, a jego styl odznaczał się konsekwencją i harmonią. Oskar posiadał wyjątkowe wyczucie stylu i potrafił wydobyć całe piękno z designu. Uwielbianym fasonem Oskara De La Renta był garnitur jednorzędowy zapinany na dwa guziki i z otwartymi klapami. Oprócz tego nie unikał dwurzędowych ubrań oraz garniturów jednorzędówek z ostrymi klapami. Koszule zazwyczaj wybierał w kolorze białym lub niebieskim z klasycznym kołnierzykiem twierdził, że zawsze pasują do innych części garderoby.

Oskar De La Renta chętnie bawił się krawatami i poszetkami, krawaty zazwyczaj były gładkie, w pepitkę lub w krateczkę. Wybierał krawaty wykonane z wełny lub jedwabiu, jeśli chodzi o kolorystkę nie miał obranego konkretnego koloru. Chętnie zakładał klasyczne, jak również żółte i różowe krawaty. Stosował symetryczny węzeł lub układał je z łezką. Poszetki były jego bezkonkurencyjną ozdobą, którą układał w przeróżny i fantazyjny sposób. Wybierał rozmaite wzory oraz kolory poszetek i zawsze demonstrował je w pełnej okazałości.

Biżuteria Oskar De La Renta

Oskar De La Renta stworzył wyjątkową i nietuzinkową biżuterię. Twierdził, że dzięki niej kobieta może właściwie dostosować sobie ubranie. Obecnie biżuteria od Oskar De La Renta dostępna jest w sklepie Kate&Kate. Głównie przeważają tutaj bogato zdobione kolczyki wiszące oraz wkrętki. Dodatkowo zakupić można zjawiskowe broszki oraz duże pierścionki.

Biżuteria głównie emituje wzory przeróżnych kwiatów i często jest wypełniania kryształkami Swarovskiego. Kolczyki oraz klipsy posiadają rozłożyste płatki kwiatów lub przedstawiają nieco skromniejsze kompozycje roślin ozdobnych. Biżuteria jest dostępna w różnych barwach, w kolekcji dostępne są mocno krwiste, pudrowe i białe klipsy wiszące. Każda kobieta z pewnością znajdzie odpowiednią biżuterię dla siebie od Oskara De La Renta.

Zostaw odpowiedź