Piękne i zadbane paznokcie są oznaką zdrowia
Nie na darmo mówi się, że zadbane dłonie to wizytówka każdej kobiety. Nawet jeśli zadbamy perfekcyjnie o twarz, to właśnie dłonie zdradzą nasz prawdziwy wiek i przebyte choroby. Dlatego między innymi tak popularnym zabiegiem kosmetycznym jest manicuire i pedicuire. Nie tylko pozwala wyrazić siebie przez odpowiednio dobrane kolory, ale i pomaga ukryć wiele poważnych schorzeń, w tym niedoleczoną grzybicę paznokci. Jest to wstydliwa dolegliwość i nie każdy chce się z nią obnosić, dlatego zamiast leczyć u podstaw, oszukuje sam siebie, pogłębiając jedynie problem, maskując go pod tonami kolejnych kosmetyków.
Grzybica paznokci: czy to jest zaraźliwe?
Niestety, odpowiedź jest twierdząca. Grzybica paznokci jest bardzo zaraźliwą chorobą, która powoduje, że paznokcie tracą swoją różową, zdrową barwę. Należy mieć na uwadze, że na grzybicę nie ma skutecznych, domowych środków, a sama choroba wcale do łatwo przemijających nie należy. Potrzeba wiele czasu i cierpliwości, aby pod okiem doświadczonego specjalisty móc stanąć z choroba oko w oko i rozliczyć się z nią, wychodząc zwycięsko z tej batalii o zdrowie.
Grzybica paznokci może zaatakować zarówno paznokciu u stóp, jak i te u dłoni, nie ma na to jakiejś reguły. Tak samo nie ma żadnych wskazówek, w jaki sposób będzie się rozwijać. Grzybica może zaatakować pojedynczy paznokieć, a może przenieść się na sąsiednie buty. Przeważnie ofiarami grzybicy padają pierwszy i piąty palec u stopy. Przypuszczalnie jest tak dlatego, ponieważ te palce najbardziej ściśle przylegają do butów, więc tam jest najcieplej i najłatwiej o rozwój dla drobnoustrojów.
Jakie są przyczyny zachorowalności na grzybicę?
Przeważnie grzybica paznokci jest kolejnym ogniwem w innej chorobie, która występuje u ponad 43 procent ludzi: grzybicy stóp. Objawia się pieczeniem, swędzeniem i zaczerwienieniem, ale często ignorujemy te objawy, tłumacząc sobie, że to alergia na kontakt z ubraniem (skarpetkami), używanie niewłaściwych kosmetyków lub niedostateczna higiena obuwia albo niewłaściwie dobrane buty. Na pewno mało kto szuka pomocy u lekarza dermatologa. Lekarze w naszym kraju szacują, że z problemem grzybicy boryka się co piąty obywatel Polski.
Jest parę przyczyn, które zwiększają ryzyko zachorowalności na grzybicę stóp. Przede wszystkim, jest to skutek kilku poważnych chorób ogólnoustrojowych. Kiedy organizm jest osłabiony, grzybom o wiele prościej jest przeprowadzić skuteczną ekspansję na nowe terytoria. Do takich chorób zaliczamy między innymi:
- Cukrzycę
- Otyłość
- Niedokrwistość
- zaburzenia hormonalne
- żołądkowo-jelitowe
- układu odpornościowego i krążenia
Grzybica może się również rozwinąć wskutek długotrwałej terapii antybiotykami, które bardzo osłabiają naturalną florę bakteryjną, która ochrania nasze ciało przed inwazjami ze strony obcych patogenów. Przyjmowanie sterydów oraz chemioterapia również zaliczana jest do przyczyn zwiększających ryzyko wystąpienia grzybicy.
Rozwojowi drobnoustrojów sprzyjają specyficzne warunki środowiska, a mianowicie ciepło i wilgoć. Przyczyną może być niestaranne wytarcie stóp po kąpieli, co jest bardzo często bagatelizowane. Noszenie obuwia syntetycznego, nieprzewiewnego i takiego samego ubrania również sprzyja powstawaniu choroby. Należy pamiętać o tym, aby buty zmieniać co jakiś czas i odpowiednio je wietrzyć, używać odpowiednich specyfików w trosce o właściwą pielęgnację, a także codziennie zakładać świeże skarpetki oraz rajstopy. Nawykiem powinna się stać codzienna, dokładna pielęgnacja stóp wieczorem, składająca się z mycia i używania odpowiedniego kosmetyku pielęgnacyjnego.
Grzybica chętnie atakuje uszkodzone płytki paznokci. Niezwykle istotnym jest, aby tego unikać, a jeśli już się stanie, szybko zdezynfekować rankę. Podczas obcinania paznokci należy się starać, aby nie obcinać płytki zbyt krótko: grzyby z łatwością tam przenikną się osiedlą. Należy też z rozwagą używać farb i lakierów, gdyż zbyt częste malowanie osłabia płytkę paznokcia i czyni ją podatną na zachorowanie.
Preparat na grzybicę paznokci
Kliknij TUTAJ!
Grzybica paznokci: objawy
Choroba jest bardzo łatwą do zauważenia, gdyż manifestuje się łatwo zauważalnymi zmianami. Zaatakowany chorobowo paznokieć będzie zmieniał swój wygląd. Powinien nas zaalarmować przykry zapach stóp, który utrzymuje się pomimo częstego mycia i dbałości o higienę. Na paznokciach będą stopniowo się pojawiać różne przebarwienia: najpierw białawe, by ewoluować w żółtawe, aż wreszcie staną się brązowe. Płytka staje się gruba i nieestetyczna. Bardzo ciężko ją przyciąć nożyczkami, a także może się rozwarstwiać. Dzieje się tak, gdyż pod paznokciami gromadzą się złogi grzybicze.
Jak leczyć grzybicę?
Dobry lekarz już po samym obejrzeniu przeważnie wie, że ma do czynienia z grzybicą. Czasami jednak jest pobierany materiał spod paznokcia do badań laboratoryjnych, aby dokładnie ustalić, jaki konkretnie szczep wywołał chorobę, aby dokładnie dobrać celowany lek. Przed takim pobraniem nie wolno niczym smarować stóp ani używać żadnych kosmetyków czy zasypek, aby nie zafałszować wyników.
Samo leczenie często kończy się niepowodzeniem, bo pacjent po kilku tygodniach zniechęca się do stosowania przypisanych mu preparatów, nie widząc zadowalających go rezultatów. Czasami wybierają domowe metody, ale te niestety są nieskuteczne, gdy chodzi o leczenie grzybicy. Kuracja może trwać nawet kilka miesięcy, dlatego przede wszystkim nie należy się zniechęcać i poddawać. Oczywiście najlepiej jest udać się do lekarza, gdy tylko zauważymy pierwsze zmiany, gdyż wówczas przeważnie wystarcza specjalny lakier. Przy rozległych zmianach chorobowych, kiedy płytka jest bardzo zniszczona, bywa tak, że leki są podawane doustnie.
Jakie są skuteczne preparaty na grzybicę paznokci?
Najchętniej zwracamy się ku preparatom, które odznaczają się wysoką skutecznością, a w dodatku są względnie tanie, tak że nie odczujemy za bardzo w portfelu ich zakupu. Do najbardziej polecanych na forach wśród użytkowników należą:
- ACERIN Stopper, lakier do paznokci ze skłonnością do grzybicy
- Acifungin forte
- Daktarin, puder
- Podologic Med, maść
- Corsodyl chlorheksydyna
- Scholl Preparat na grzybicę