Jak wygląda analiza składu ciała?

0

Bioimpedancja elektryczna umożliwia dokonanie analizy składu ciała- tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej oraz zawartości wody w organizmie jak innych składników. Znalazła ona zastosowanie w dietetyce, pozwala zapobiegać i leczyć ciężkie choroby, do których należy między innymi cukrzyca, otyłość oraz nadciśnienie tętnicze. Metoda analizy składu ciała BIA (Bioelectrical Impedance Analysis wykorzystuje w swoim działaniu prąd. W badaniu brany pod uwagę jest fakt, iż wszystkie tkanki organizmu zawierają pewną ilość wody, w jednych jest ich więcej w innych mniej. Właśnie z tego względu charakteryzują się różnym stopniem przewodzenia elektryczności. W trakcie badania mierzy się ilość tkanki wisceralnej, mięśniowej, tłuszczowej oraz całościową zawartość wody w organizmie. Bada się także dobowe zapotrzebowanie organizmu na energię w kcal albo kJ oraz masę kości, wagę ciała i wiek metaboliczny.

Kiedy warto zdecydować się na analizę składu ciała?

Analizę składu ciała powinny wykonywać osoby, które chcą dokładnie poznać skład swojego organizmu, aby dzięki tym informacjom wybrać idealną dietę, która przyniesie zamierzone rezultaty. Badania poleca się wykonać także po skończeniu diety albo w jej trakcie, aby móc na bieżąco kontrolować efekty, jakie przynosi. Wykonać taki rodzaj badania może większość osób, szczególnie zaleca się jego podjęcia osobom dbającym o swój stan zdrowia i chcącym go sprawdzać. Analizator składu ciała umożliwia określenie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie w stosunku do całkowitej masy ciała, dzięki czemu lekarz może określić czy osoba poddana badaniu ma prawidłową wagę i nie cierpi na nadwagę albo niedowagę. W przypadku, gdy procent tkanki tłuszczowej jest bardzo wysoki, wówczas wzrasta u pacjenta prawdopodobieństwo zachorowania na choroby serca, cukrzycę czy nowotwory. Inną istotną informacją, jaką uzyskuje się po badaniu, jest określenie zawartości wody w organizmie.

Jak wygląda analiza składu ciała?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda analiza składu ciała? Jest to bardzo proste i całkowicie bezbolesne badanie, którego nie trzeba w żaden sposób się obawiać. Poza masą ciała oraz wskaźnikiem BMI, dzięki takiemu urządzeniu jak InBody można określić również takie parametry jak zawartość tkanki tłuszczowej, masy kostnej, podstawową przemianę materii.

Metoda bioimpedancji elektrycznej, jaka stosowana jest w trakcie analizy składu ciała, polega przede wszystkim na tym, iż, sygnały elektryczne o dosyć niskim poziomie natężenie przepływają przez całe ciało. Proces ten jest całkowicie niezauważalny przez pacjenta, nie odczuwa on w tym czasie działania prądu. Osoba, jaka chce dokonać pomiaru, powinna wejść na analizator składu ciała gołymi stopami. Nie powinna posiadać wierzchnich ubrań, wszystkich części garderoby oraz akcesoriów wykonanych z metalu, gdyż mogą one wpłynąć niekorzystnie na analizę. Wysyłany sygnał elektryczny przez diody przepływa przez wszystkie płyny komórkowe znajdujące się w mięśniach i pozostałych tkankach, dochodzą aż do tkanki tłuszczowej, wówczas napotyka go opór. Opór ten nazywany jest jako impedancja. Wyniki odczytów obliczane są przy wykorzystaniu wielu formuł matematycznych, aż uzyskuje się procentowy, a także kilogramowy skład ciała.

Normy Bioimpedancji elektrycznej

  • Tkanka tłuszczowa powinna wynosić u kobiet od 15 do 25 procent masy ciała, a u mężczyzn od 10 do 20 procent masy ciała. Wartości te są całkowicie szacunkowe, wyliczając je należy także wziąć pod uwagę między innymi wiek pacjenta. U kobiet tkanka tłuszczowa nie może przekroczyć 30 procent masy ciała, gdyż powyżej tej liczby wykrywana jest otyłość. U mężczyzn otyłość diagnozuje się, jeśli tkanka tłuszczowa przekroczy 25 procent.
  • Tkanka mięśniowa wynosi mniej więcej 30 procent masy ciała, nie istnieją jedna określone normy.
  • Zawartość wody w organizmie wynosi u kobiet około 55 procent, a u mężczyzn około 60 procent masy ciała.
  • Masa kostna stanowi od 12 do 13,5 procent masy ciała.

Kto nie powinien przeprowadzać analizy składy ciała?

  • osoby z wykrytą padaczką
  • kobiety w ciąży
  • osoby z wszczepionymi urządzeniami w jamie brzusznej
  • osoby którym wszczepiono metalowe implanty
  • osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca

Badanie nie jest polecane w przypadku dzieci poniżej 3 roku życia. Nie powinno być także przeprowadzane u kobiet w trakcie menstruacji. Urządzenie do analizy składu ciała umożliwia przeprowadzenie badania u osób pomiędzy 5 a 99 rokiem życia. W razie jakichkolwiek wątpliwości przed badaniem, warto skonsultować się z lekarzem.

Zostaw odpowiedź