Kiedy i czy należy usuwać zmiany na skórze na ciele i twarzy?

0

Dużo ludzi posiada na swoim ciele różnego typu zmiany. Czasami są to narośla, najczęściej są to zmiany barwnikowe. Pojawiają się tak naprawdę wszędzie – na buzi, kończynach, szyi itd. Poniektórzy pragną pozbyć się zmian po prostu po to, żeby wyglądać piękniej, jeszcze inni są do tego zmuszeni, albowiem przykładowo narośl przeszkadza w powszednim funkcjonowaniu. Jeżeli ktoś chce zdecydować się na zabieg musi w pierwszej kolejności zgłosić się na konsultację do specjalisty chirurga, który zbada chorego, zaordynuje odpowiednie badania, a potem określi termin wykonania zabiegu.

Chirurgia jednodniowa

Chirurgia jednego dnia to oddział w szpitalu prywatnym albo publicznym, w jakim zabiegi pozbywania się znamion są wykonywane profesjonalnie. Wyróżniają się one opcją wykonania szybkich zabiegów, po których chorzy zostają na oddziale maksimum do 24 h. Jest to dogodne rozwiązanie dla ludzi, którzy nie obawiają się tak ekspresowych i prostych zabiegów. Na oddziale tego rodzaju może pracować chirurg onkolog, który realizuje zabiegi w wypadku zmian o charakterze nowotworowym, jak też zwykły chirurg, który zajmuje się usuwaniem wszystkich innych zmian, które nie mają nic wspólnego z rakiem.

W jakiej sytuacji usunąć zmianę, a kiedy wolno ją po prostu mieć?

Na to pytanie nie ma bezsprzecznej odpowiedzi. Na pewno warto zdecydować się na konsultację u lekarza, który będzie w stanie doradzić danej osobie, czy zmiana w rzeczywistości wymaga usunięcia, czy też może zwyczajnie zostać, póki nie powoduje większego dyskomfortu. Chirurg onkolog to specjalista, którego zadaniem jest usuwanie zmian nowotworowych złośliwych oraz niezłośliwych. Jeśli wyniki badania histopatologicznego potwierdziły zmiany nowotworowe, w takim przypadku należy zgłosić się do tego specjalisty, celem określenia przyszłego podstępowania.

Nie każde zmiany na ciele powinno się usuwać, sporo ludzi żyje z nimi całe życie. Koniecznością jest jednakże regularne chodzenie do dermatologa, który nadzoruje stan znamion na skórze danej osoby, a dzięki takim częstym wizytom pacjent może się uratować przed nowotworem skóry, który zazwyczaj umiejscowiony jest właśnie w różnych znamionach.

 

Zostaw odpowiedź