Krem do twarzy na dzień – obowiązkowy punkt każdej kosmetyczki

0

Wybór kremu na dzień to jedna z ważniejszych kwestii w pielęgnacji skóry.  Podczas jego wybierania należy wziąć pod uwagę rodzaj skóry. Wybór ten wpływa na przyswajalność kremu i jakość pielęgnacji. Sucha cera wymaga specjalnie przeznaczonego do jej pielęgnacji kremu nawilżającego. W przypadku tłustej cery najlepiej sprawdzi się krem pochłaniający nadmiar sebum. Krem dla skóry dojrzałej powinien dostarczać odpowiednich składników o działaniach odmładzających. Krem na dzień powinien także chronić skórę przed działaniem promieniowania UVA i UVB, które szkodliwy wpływ może negatywnie odbić się na kondycji skóry. W mroźniejsze, zimowe dni krem powinien być dodatkowo uzupełniony o składniki uodporniające na działanie zimna.

Dlaczego krem na dzień pełni tak ważną rolę?

Skóra w trakcie dnia traci wiele naturalnie wyprodukowanych składników odżywczych. Wpływ na to mają różnego rodzaju zanieczyszczenia, promienie słońca, zimno, opady czy nawet działająca klimatyzacja. Skóra pozostawiona samej sobie w takich przypadkach może zostać podrażniona, co wpływa na jej wygląd. Każdy krem na dzień powinien zawierać składniki chroniące skórę przed promieniowaniem. Warto wiedzieć, że skóra w trakcie dnia jest poddawania promieniowaniu bez względu na panującą pogodę. UVA nie jest zatrzymywane przez chmury. Dodatkowo stanowi około dziewięćdziesiąt pięć procent całego promieniowania działającego na skórę. UVB, które działa głównie w trakcie upałów przy bezchmurnym niebie, nie ma zdolności przenikania przez zachmurzenie i stanowi małą liczbę pięciu procent ogółu promieniowania słonecznego padającego na Ziemię. Poddawanie skóry zbyt intensywnemu działaniu obu promieni może powodować szybsze starzenie się skóry oraz oparzenia. Dodatkowo warto wspomnieć o ryzyku zachorowania na nowotwór niechronionej skóry przede wszystkim latem podczas opalania.

Skóra przy działaniu mrozu może zostać mocno przesuszona w przypadku cery suchej, zaś cera tłusta wydziela w trakcie zimy większą ilość sebum powodując efekt zatykania porów i wywołując pojawienie się zaskórników czy zmian trądzikowych. Klimatyzacja także może przyczynić się do pogorszenia stanu skóry, która nie jest chroniona odpowiednim kremem. W przypadku deszczu lub innego rodzaju działaniu wody na skórę, krem na dzień powinien mieć właściwości wodoodporne.

Krem na dzień, a rodzaje cery

Należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj cery, ponieważ źle dobrany krem może tylko pogorszyć stan skóry.

Cera sucha powinna być odpowiednio nawilżona. Szczególnie dotyczy się to okresu trwania mrozów czy silniejszych powiewów wiatru. Często krem do skóry suchej zawiera odpowiednio dobrane olejki. Odwrotnie jest przy nadmiernym samoistnym przetłuszczaniu się skóry.

Wybór kremu dla cery tłustej jest problematyczny. Nie może on przesuszać skóry. Musi zagwarantować odpowiednia równowagę w ilości sebum. Tutaj najlepiej sprawdzi się krem, który będzie pochłaniać jego oraz zawierać składniki matujące skórę. Nie należy zapominać o tym, że nawet cera tłusta wymaga nawilżenia, lecz bez konieczności stosowania kremów z olejkami.

Dojrzała cera wymaga odbudowy jej struktury za pomocą specjalnych kremów. Naturalnym wyborem będzie stosowanie kremu o właściwościach przeciwzmarszczkowych. Jednocześnie powinien zawierać więcej witamin i minerałów korzystnie działających na skórę, niż w przypadku pozostałych rodzajów cery.

Istnieją także szczególne przypadki cery wrażliwej i trądzikowej. Wybór kremu na dzień w takich przypadkach najlepiej jest skonsultować z dermatologiem. Nieodpowiednio dobrany krem może wywołać niepożądane efekty w postaci podrażnień na cerze wrażliwej lub pogorszyć zmiany trądzikowe. Takie kremy często należy wybierać indywidualnie.

Wykaz kilku składników kremu na dzień i opis ich działania

Obecny rynek kosmetyczny jest przesiąknięty różnego rodzaju kremami na dzień. Zawiera kompozycje wielu składników, które inaczej działają na skórę. Dlatego warto jest zapoznać się z kilkoma składnikami oraz ich właściwościami.

  • Wyciąg z aloesu regeneruje podrażnienia skóry. Świetnie sprawdzi się w przypadku cery trądzikowej. Pomaga leczyć zaczerwienienia oraz blizny powstałe w wyniku trądziku. Naturalnie chłodzi skórę.
  • Witaminy C i E są bardzo częstym składnikiem praktycznie każdego kremu. Są silnymi przeciwutleniaczami. Witaminy te mają za zadanie uodparniać skórę na działanie wolnych rodników.
  • Minerały z Morza Martwego cechują się swoją unikatowością i korzystnym działaniem na skórę. Świetnie się sprawdzą w przypadku nadmiernego łuszczenia się skóry. Pomagają zachować naturalną równowagę w jej nawilżeniu.
  • Miód Manuka chroni przed przesuszeniem. Jest składnikiem wielu kremów dla cery wrażliwej. Dermatolodzy znajdują także zastosowanie miodu Manuka w przypadku leczenia różnego rodzaju obrzęków, a także zabijania bakterii odpowiedzialnych za rozwój trądziku.
  • Witamina A jest wykorzystywana do kremów mającymi pomóc w regeneracji naskórka.

W przypadku kremu na dzień należy dodatkowo zaznajomić się ze zastosowanym filtrem w kremie. Każda karnacja wymaga innej, mocniejszej lub słabszej ochrony. Najtrudniej jest w przypadku jasnej karnacji, która wymaga najsilniejszego filtru.

Jak należy nakładać krem na dzień?

Nakładanie makijażu na twarz także nie zwalnia z obowiązku stosowania kremu na dzień. Jego nałożenie jest obowiązkową bazą pod podkład. Skóra wciąż musi być chroniona przed działaniem czynników występujących w trakcie dnia.

Przed nałożeniem kremu skóra powinna być głęboko oczyszczona. Najlepiej oczyścić skórę po gorącej kąpieli, która otwiera zatkane pory, dzięki czemu łatwiej jest się pozbyć zanieczyszczeń. Ma to także znaczenie przy nakładaniu kremu. Dzięki działaniu ciepła skóra jest lepiej podatna na wchłanialność kremu. Przed oczyszczeniem zamiast kąpieli można przygotować także parówkę na twarz. Krem należy równomiernie rozprowadzić po całej powierzchni twarzy omijając tylko okolice oczu. Nakłada się go ruchami okrężnymi. Dobrym pomysłem będzie także wklepanie kremu w głąb skóry za pomocą delikatnych uderzeń palcami. Tak przygotowana skóra jest już gotowa do nałożenia makijażu.

Zostaw odpowiedź