Kremy na zmarszczki – co powinny zawierać w swoim składzie?

0

Wraz z wiekiem skóra zaczyna się stopniowo starzeć, a na jej powierzchni powstają zmarszczki, które niestety nie prezentują się zbyt estetycznie. Dzieje się tak za sprawą wolnych rodników, które atakując skórę, niszczą powoli włókna kolagenu i elastyny w efekcie czego staje się ona zwiotczała i pozbawiona jędrności. W tym czasie warto zatem wprowadzić do codziennej pielęgnacji kosmetyki przeciwzmarszczkowe, które w swoim składzie zawierają specjalne substancje, które w znaczący sposób pomagają poprawić wygląd cery. Jakie jednak składniki aktywne powinny znaleźć się w kremach przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej i czy kremy na zmarszczki są w ogóle skuteczne?

1. Komórki macierzyste

Komórki macierzyste mają zdolność do samoregeneracji, ponieważ pobudzają naturalne procesy naprawcze skóry, dzięki czemu staje się ona bardziej odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych takich jak promienie słoneczne, mróz oraz wiatr. Występują one naturalnie w każdym organizmie żywym, jednak z czasem zaczynają zmniejszać swoje stężenie, dlatego też warto dostarczyć je z zewnątrz np. pod postacią kremu. Komórki macierzyste wspomagają produkcję kolagenu oraz elastyny, dlatego też wykazują właściwości odmładzające oraz uelastyczniające skórę.

2. Retinol

Pochodna witaminy A, czyli retinol wykazuje silne właściwości odmładzające, co zostało nawet potwierdzone licznie przeprowadzonymi badaniami. Retinol wspomaga produkcję kolagenu i elastyny, a także pobudza skórę do budowy grubszego naskórka, poprawiając tym samym elastyczność i jędrność skóry. Oprócz tego pomaga wyregulować pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu w skuteczny sposób eliminuje zmiany trądzikowe, a także zapobiega ich ponownemu pojawieniu się na skórze. Niezwykle ważne jest również to, iż retinol należy do bardzo silnych antyoksydantów, dzięki czemu walczy z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za proces starzenia się skóry. Regularne stosowanie kremów, które w swoim składzie zawierają retinol, pomaga zmniejszyć widoczność skórnych przebarwień, a także wspomaga złuszczanie martwych komórek naskórka, dzięki czemu cera odzyskuje blask i staje się promienna.

3. Kwas hialuronowy

Jednym z najpopularniejszych polisacharydów jest kwas hialuronowy, który w naturalnej postaci występuje w naszym organizmie, jednak wraz z wiekiem jego stężenie zaczyna stopniowo maleć. Kwas hialuronowy bardzo dobrze wiąże wodę w naskórku, dzięki czemu po jego zastosowaniu skóra staje się odpowiednio nawilżona oraz elastyczna. Kwas hialuronowy w formie półproduktu kosmetycznego może być stosowany bezpośrednio na skórę, jednak można go również dodawać do gotowych kremów, dzięki czemu jego działanie będzie jeszcze silniejsze.

4. Koenzym Q10

Kolejnym bardzo ważnym związkiem w kremach dla cery dojrzałej jest koenzym Q10, który pomaga zregenerować komórki skóry, dzięki czemu staje się ona jędrna oraz elastyczna. Warto jednak wiedzieć o tym, iż połączenie tej substancji z witaminą E pomaga zahamować powstawanie wolnych rodników wskutek działania na skórę promieni słonecznych. Koenzym Q10 naturalnie występuje w skórze, jednak z czasem jej komórki zaczynają wytwarzać coraz mniejsze ilości tej substancji, dlatego też stosowanie kremów, które zawierają w swoim składzie koenzym Q10 jest niezwykle ważne.

5. Witamina C

Witamina ta jest dosyć niestabilna, ponieważ pod wpływem działania światła i temperatury zaczyna się rozpadać. Z tego też względu stosując kosmetyki z witaminą C, należy przechowywać je w lodówce, pamiętając jednak o tym, aby zużyć je w odpowiednim czasie, który został określony na opakowaniu takiego kosmetyku. Witamina C to bardzo silny antyoksydant, który walcząc z wolnymi rodnikami, pomaga opóźnić proces starzenia się skóry. Aby jednak efekty działania tej witaminy były widoczne na skórze, powinna ona mieć odpowiednie stężenie, przekraczające najlepiej 15%. Dzięki witaminie C niewielkie zmarszczki ulegają spłyceniu, ponieważ wspomaga ona produkcję kolagenu, a także przyspiesza regenerację naskórka.

6. Peptydy

Peptydy to substancje, których cząsteczki są wprawdzie bardzo małe, jednak dzięki temu mogą one bez trudu wniknąć w głębsze warstwy naskórka. Z tego też względu peptydy są świetnymi nośnikami substancji odżywczych, nawilżających oraz odmładzających, dzięki czemu wspomagają produkcję kolagenu i elastyny. Kosmetyki, które w swoim składzie zawierają peptydy, przekazują mięśniom sygnał, aby się nie kurczyły, zapobiegając tym samym powstawaniu zmarszczek mimicznych.

Skuteczność kremów na zmarszczki

Kremy na zmarszczki klasyfikowane są jako kosmetyki, dlatego też nie są poddawane szczegółowej kontroli, która dotyczy ich bezpieczeństwa oraz skuteczności, jak ma to miejsce w przypadku leków. Z tego tez względu nie można jednoznacznie stwierdzić, iż dany krem na zmarszczki okaże się skuteczny, jednak przed jego zakupem warto zwrócić w szczególności uwagę na opinie osób, które wcześniej stosowały dany produkt, a także na kilka innych czynników. Pierwszym parametrem jest cena, jednak nie gwarantuje ona skuteczności produktu, ponieważ bardzo często stosowanie tańszych kremów może okazać się skuteczniejsze niż sięganie po najdroższe kosmetyki, a wyrzucanie pieniędzy w błoto nie ma najmniejszego sensu. Decydując się na zakup danego kremu, warto zapoznać się z najnowszymi badaniami, które prezentują skuteczność składników przeciwzmarszczkowych. W takiej sytuacji warto sprawdzić jakie substancje wchodzą w skład danego kremu, aby mieć pewność, iż jego stosowanie pomoże zwalczyć pojawiające się na twarzy zmarszczki. Wracając jeszcze do opinii na temat danego kremu na zmarszczki, warto wiedzieć o tym, iż każda skóra w inny sposób reaguje na substancje znajdujące się w danym produkcie. To, że dany krem sprawdził się u jednej osoby, nie oznacza, iż u drugiej również pomoże uporać się ze zmarszczkami, dlatego też, aby znaleźć ten najlepszy, warto wypróbować kilka różnych specyfików. Tylko poprzez testowanie różnych kremów można znaleźć ten, który nie tylko pomoże zminimalizować widoczność istniejących zmarszczek, ale również zapobiegnie ich ponownemu pojawieniu się na twarzy.

Zostaw odpowiedź