Lakiery do włosów – działanie i rodzaje

0

Starannie wymodelowana fryzura, loki, fale czy fantazyjne upięcia wymagają odpowiedniego utrwalenia. Wilgoć, podmuchy wiatru, czy noszenie czapki może zdeformować kształt naszych włosów. Odpowiednio dobrany lakier pozwoli dłużej cieszyć się ulubioną fryzurą.

Każda fryzura, aby utrzymać się na głowie, powinna zostać w odpowiedni sposób utrwalona, biorąc pod uwagę fakt, iż zarówno podmuchy wiatru, jak i wilgoć mogą ją zdeformować. Idealnym kosmetykiem, który pomoże zatem zadbać o fryzurę, jest lakier do włosów, którego wybór niejednej kobiecie sprawia bardzo dużo problemów. Podczas zakupu lakieru do włosów najczęściej kierujemy się ceną lub daną marką, jednak lakier powinien zostać dobrany do rodzaju posiadanych włosów. Jakie jednak rodzaje lakierów dostępne są obecnie w sklepach i na co należy zwrócić uwagę, kupując ten produkt kosmetyczny?

W jaki sposób działają lakiery do włosów?

Każdy lakier do włosów składa się ze specjalnych substancji, czyli najczęściej roztworu polimerów w rozpuszczalniku, którym prawie zawsze jest alkohol etylowy. Podczas aplikacji lakieru na kosmyki, alkohol ulega ulotnieniu, a cząsteczki polimerów zaczynają się ze sobą łączyć, dzięki czemu na włosach tworzy się powłoka, która pomaga usztywnić fryzurę. W wielu lakierach do włosów można ponadto znaleźć specjalne substancje, których zadaniem jest zwiększenie elastyczności włosów, dzięki czemu można uniknąć nieprzyjemnego efektu elektryzowania się kosmyków. Jeśli chodzi o pozostałe substancje, to w lakierach można również znaleźć kompozycje zapachowe, substancje antyelektrostatyczne oraz wyciągi roślinne, które pomagają wypielęgnować włosy oraz je odżywić.

Na co należy zwrócić uwagę, kupując lakier do włosów?

Dobry lakier do włosów powinien być przede wszystkim trwały oraz odporny na działanie wilgoci, dzięki czemu fryzura przez co najmniej kilka godzin zachowa swoją świeżość i bez problemu zniesie wszystkie niekorzystne warunki zewnętrzne. Spoglądając na opakowanie każdego lakieru, można zauważyć pewne oznaczenia, które określają skuteczność danego produktu (np. mocny lub extra mocny). Najmocniejsze lakiery przeznaczone są do stosowania tylko w wyjątkowych sytuacjach, czyli np. w celu utrwalenia ślubnej fryzury, ponieważ stosowanie ich przez dłuższy czas może doprowadzić do nadmiernego przesuszenia włosów oraz skóry głowy. Takie lakiery nie sprawdzają się niestety zbyt dobrze w przypadku bardzo cienkich i delikatnych włosów, ponieważ mogą je zbytnio obciążyć. Na co dzień lepiej sięgać po nieco słabsze produkty, które dają bardzo dobre efekty, a przy tym nie oddziałują zbyt niekorzystnie na kosmyki. Podczas stosowania lakieru warto zwrócić uwagę na to, aby nie wykruszał się on z włosów, ponieważ wygląda to bardzo nieestetycznie i zaburza cały efekt stylizacji. Dobry lakier nie powinien również sklejać kosmyków a jedynie delikatnie je nabłyszczać.

Rodzaje lakierów dostępnych w drogeriach

1. Lakiery suche

Takie lakiery można spotkać przede wszystkim w formie sprayu i mogą być aplikowane wyłącznie na suche włosy. Dzięki temu, że rozpuszczalnik bardzo szybko odparowuje, efekt utrwalenia fryzury widoczny jest od razu po aplikacji. Suche lakiery do włosów są bardzo delikatne dla kosmyków, jednak najważniejsze jest to, iż nie pozostawiają po sobie śladu w postaci białych płatków na włosach i ubraniu.

2. Lakiery mokre

Lakiery mokre mogą mieć postać zarówno sprayu z podciśnieniem, jak i atomizera i nakłada się je zazwyczaj na mokre lub wilgotne włosy. Przeznaczone są przede wszystkim do modelowania fryzury, a efekt utrwalenia jest silniejszy, niż ma to miejsce w przypadku lakierów suchych. lakiery mokre najlepiej aplikować na włosy, które wcześniej zostały lekko podsuszone, ponieważ do czasu ich całkowitego wyschnięcia możliwe jest odpowiednie ich wymodelowanie. Decydując się jednak na zakup takiego lakieru, warto zwrócić uwagę na informacje znajdujące się na jego opakowaniu, które określają przede wszystkim, do jakiego rodzaju włosów dany produkt jest przeznaczony.

3. Lakiery pielęgnacyjne

Takie lakiery zawierają w swoim składzie specjalne substancje imitujące cement komórkowy, które wnikając w strukturę włosów, pomagają je odbudować. W ich składzie można również znaleźć filtry przeciwsłoneczne, które ochraniają kosmyki przed niekorzystnym działaniem promieni ultrafioletowych, a także substancje antystarzeniowe głównie w postaci wyciągów roślinnych. W wielu sklepach można ponadto znaleźć lakiery ekologiczne, które w swoim składzie nie zawierają żadnych szkodliwych substancji wpływających niekorzystnie nie tylko na włosy, ale również na środowisko. Wprawdzie takie lakiery nie zawierają zbyt dużej ilości polimerów, jednak są bardzo delikatne dla włosów i zapewniają naturalny efekt.

Podział lakierów ze względu na rodzaj włosów

1. Lakiery do włosów cienkich i delikatnych

Głównym zadaniem takich lakierów jest nadanie włosom objętości, jednak bez ich nadmiernego obciążenia. Cienkie włosy bardzo często zaczynają się elektryzować podczas układania fryzury, dlatego też niezwykle ważne jest to, aby taki lakier nie zawierał zbyt dużej ilości polimerów. W takich lakierach warto jednak szukać substancji, które pomogą odżywić włosy i skórę głowy, a także w odpowiedni sposób je nawilżą. Z tego też względu w lakierze przeznaczonym do włosów cienkich i delikatnych powinny znaleźć się witaminy z grupy B oraz witamina E.

2. Lakier do włosów przetłuszczających się

W takim lakierze powinny znaleźć się przede wszystkim substancje, które dogłębnie odżywią włosy oraz skórę głowy, jednak niezwykle ważne są również substancje, których zadaniem jest wyregulowanie procesu wydzielania sebum. Lakier przeznaczony do włosów przetłuszczających się nie powinien ponadto sklejać włosów, ponieważ taki efekt nie prezentuje się niestety zbyt estetycznie.

3. Lakier do włosów farbowanych

Włosy, które bardzo często poddawane są procesowi zmiany koloru, stają się matowe, dlatego też, aby nadać im połysk oraz blask warto zastosować lakier, który w swoim składzie zawiera np. proteiny jedwabiu. Substancje te pomagają bowiem wygładzić strukturę włosów, dzięki czemu kosmyki stają się gładkie oraz lśniące.

Zostaw odpowiedź