Lordoza i hiperlordoza – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

0

Kręgosłup jest centralną częścią ludzkiego układu ruchu. Składa się on z dwudziestu czterech kręgów, a ponadto ze znajdujących się pomiędzy nimi krążków międzykręgowych zwanych potocznie dyskami.

Kręgosłup jest bardzo silną i wytrzymałą partią naszego ciała. Dzięki niemu zachowujemy prostą postawę, możemy dźwigać ciężary oraz wykonywać złożone, a zarazem skoordynowane ruchy. Niestety zdarza się, że na wskutek czynników zewnętrznych lub z powodu wewnętrznych jednostek chorobowych nasz kręgosłup ulega wykrzywieniu. Jedną z najpopularniejszych wad postawy jest hiperlordoza, czyli nadmierne wygięcie lędźwiowego odcinka kręgosłupa ku przodowi.

Artykuł ten przybliży istotę tej częstej przypadłości, a ponadto pomoże w znalezieniu odpowiedzi na trzy zasadnicze pytania:

 • Jakie są przyczyny hiperlordozy?
 • Jak można rozpoznać tę chorobę?
 • Jak należy leczyć hiperlordozę?

Niemniej jednak, aby zrozumieć istotę tego schorzenia, w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się budowie naszego kręgosłupa.

Czy nasz kręgosłup jest prosty?

Pytanie to może wydawać się nieco absurdalne – niemalże każdy z nas odpowiedziałby na nie twierdząco. Niemniej jednak bliższe przyjrzenie się budowie ludzkiego szkieletu osiowego rozwiewa wszelkie wątpliwości. Okazuje się, że zdrowy kręgosłup nie powinien być prosty! Jak to możliwe?

Kręgosłup zdrowego, dorosłego człowieka posiada trzy naturalne wygięcia. Należą do nich:

 • lordoza szyjna
 • kyfoza piersiowa
 • lordoza lędźwiowa

Niektórzy specjaliści oprócz tego wyróżniają także kyfozę krzyżową.

Zatem pojęcia takie jak „lordoza” oraz „kyfoza” nie odnoszą się do jednostek chorobowych, lecz do naturalnych kształtów zdrowego ludzkiego kręgosłupa. Dopiero nadmierne wygięcie jednego z jego odcinków w bok, przód lub tył traktowane jest jako stan niepożądany.

Przyczyny hiperlordozy

Patologiczne wygięcie kręgosłupa ku przodowi w odcinku lędźwiowym może mieć różne różne przyczyny. Czasem to my jesteśmy winni powstawaniu lordozy, niemniej jednak zdarza się i tak, że nie mamy na to żadnego wpływu. Oto kilka potencjalnych przyczyn rozwijania się tej popularnej wady postawy.

 • Hiperlordozę powodować może permanentne utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała. Zdarza się tak, że przyzwyczajamy się do układania pleców w określony sposób, który niekoniecznie jest zdrowy dla naszego kręgosłupa. Jest to najczęstsza przyczyna powstawania hiperlordozy.
 • Hiperlordoza może rozwinąć się także z powodu otyłości. Jeśli masa zgromadzona w okolicach brzucha jest zbyt dużym obciążeniem dla kręgosłupa, ulegnie on wygięciu ku przodowi w odcinku lędźwiowym.
 • Hiperlordoza może być także wadą wrodzoną tudzież nabytą na wskutek nieumiejętnego odebrania porodu. Jest to jeden z najtrudniejszych do wyleczenia przypadków, ponieważ w takiej sytuacji kręgosłup rozwija się w nieprawidłowy sposób od samego niemowlęctwa.
 • Hiperlordoza może okazać się również następstwem innej wady kręgosłupa – na przykład pogłębionej kifozy.
 • Ponadto hiperlordoza może wystąpić na wskutek chorób takich jak osteoporoza, rwa kulszowa, zanik mięśni, czy też achondroplazja.

Jak rozpoznać hiperlordozę?

Nie jest trudno zorientować się, że mamy do czynienia z hiperlordozą. Osobę, u której podejrzewa się patologiczne skrzywienie kręgosłupa, można poprosić, by stanęła bokiem, dzięki czemu będzie można dokładnie przyjrzeć się jej postawie. Człowiek posiadający lordozę będzie wyglądał w następujący sposób:

 • Fragment kręgosłupa między pośladkami a środkiem pleców utworzy literę „C”.
 • Osoba chora na lordozę będzie posiadać niejako 'wydęty brzuch’ i 'wklęsłe plecy’.
 • U ludzi z tego typu skrzywieniem kręgosłupa zauważa się także nienaturalne wypięcie pośladków.

Jeśli dostrzegasz te symptomy u siebie lub kogoś innego, warto zacząć działać jak najszybciej. Dlaczego? Otóż nieleczona lordoza może spowodować poważne problemy zdrowotne, takie jak chroniczne bóle pleców, trudności z poruszaniem się, problemy z załatwianiem potrzeb fizjologicznych oraz choroby narządów wewnętrznych.

Jak leczyć hiperlordozę?

Nie każda hiperlordoza musi podlegać leczeniu. Niemniej jednak decyzję o tym, czy należy przedsięwziąć jakieś działania czy nie, powinien podjąć odpowiedni specjalista od ortopedii.

Jeśli jednak lekarz zaleci Ci leczenie, to czego możesz się spodziewać? W większości przypadków lordozę można wyeliminować za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń korekcyjnych. W niektórych przypadkach trzeba zastosować także odchudzanie lub trening siłowy, mający na celu wzmocnienie mięśni z okolic kręgosłupa. Zdarzają się także sytuacje, w których zaleca się noszenie gorsetu ortopedycznego, a w najgorszych przypadkach wybiera się inwazyjny sposób na rozwiązanie problemu, czyli operację chirurgiczną.

Poza tymi wszystkimi sposobami leczenia warto wziąć pod uwagę także jogę oraz pływanie. Ponadto, jeśli hiperlordoza wiąże się z bólem pleców, lekarz może przepisać odpowiednie środki przeciwbólowe.

Zawsze dbaj o swoje plecy!

Bez względu na to, czy problem Cię dotyczy czy nie, pamiętaj o tym, żeby dbać o zdrowie swojego kręgosłupa. Nie bez powodu mówi się, że najlepszym sposobem na walkę z chorobą jest jej zapobieganie!

Jeśli jednak podejrzewasz u siebie opisane w tym artykule skrzywienie kręgosłupa, bezzwłocznie udaj się do dobrego ortopedy. Życzymy powodzenia!

Zostaw odpowiedź