Nieruchomości mieszkaniowe w Gdańsku w 2022 roku – kupić, sprzedać czy wynająć

0

Stolica Trójmiasta znajduje się w TOP-3 najdroższych i najpopularniejszych rynków nieruchomości w Polsce. Miasto posiada ogromny potencjał inwestycyjny (zwraca na nie uwagę coraz więcej inwestorów z zagranicy), oferuje możliwości rozwoju i budowania kariery, ma też niezwykłe walory turystyczne i rekreacyjne. Liczba ludności Gdańska nieustannie rośnie, i obecnie wynosi już blisko pół miliona mieszkańców.

Nowe mieszkania w Gdańsku są drogie – to fakt ale wynajem też tani nie jest. W związku z tym pytanie – co w 2022 roku najbardziej opłaca się zrobić?

  • kupić nowe mieszkanie od dewelopera,
  • postawić na wynajem,
  • sprzedać własne lokum.

Analizujemy rynek nieruchomości oraz panujące na nim tendencji, i udzielamy odpowiedzi na to kluczowe pytanie.

Nowe mieszkania w Gdańsku – gdzie kupić, jakie są oferty

Rynek pierwotny w Gdańsku jest niezwykle obfity – obecnie na terenie Trójmiasta działa blisko 90 deweloperów, w większości lokalnych i regionalnych. Realizowane przez nich inwestycje należą do bardzo różnorodnych kategorii cenowych, charakter wznoszonych osiedli również jest bardzo zróżnicowany.

Na terenie Gdańska znajdziemy dużo inwestycji o standardzie premium – tych dedykowanych głównie inwestorom w nieruchomości, liczne wille miejskie, apartamentowce, inwestycje o zapleczu rekreacyjnym. Ogólnie, pułap cenowy powyżej 13 000 złotych za metr kwadratowy jest dość liczny.

Jeśli zaś poszukujemy mieszkania dla siebie – interesuje nas przede wszystkim przystępna cena, przyzwoity standard i dobra lokalizacja. Co nam oferuje Gdańsk?

Mamy całkiem duży wybór ofert w cenie do 9000 złotych za metr kwadratowy:

 

  • mieszkania w nowoczesnych osiedlach wielorodzinnych;
  • segmenty mieszkalne w obrębie kompleksów w zabudowie szeregowej i bliźniaczej;
  • apartamenty w obrębie inwestycji o kameralnym charakterze (np. osobne lokale na poszczególnych piętrach segmentów domów szeregowych);
  • mieszkania w inwestycjach typu willi miejskich.

Najtaniej kupimy mieszkanie w takich częściach Gdańska, jak Jasień, Kokoszki, Orunia, Łostowice, Ujeścisko, Osowa, oraz w podmiejskich lokalizacjach – Kartuzach, Szadółkach, Baninie.

Wynajem mieszkania w Gdańsku w 2022 roku

Gdańsk cieszy się dużą popularnością jako potencjalne miejsca do przeprowadzki i stałego zamieszkania – ale też przyciąga wielu przyjezdnych zatrzymujących się w mieście na kilka dni. To oznacza, że popularny tutaj jest wynajem zarówno długo-, jak i krótkoterminowy. Dla właścicieli nieruchomości oznacza to stały zysk, przy czym rosnący z roku na rok, gdyż koszty wynajmu dość intensywnie idą w górę.

W związku z tym powstaje pytanie – czy nie opłaca się kupić własne mieszkanie, zamiast płacić czynsz? Tak, według niektórych badań, wynajmując lokal w ciągu około 23 lat zapłacimy tyle, ile byśmy dali za własną nieruchomość kupioną na kredyt. Przy tym stawki kredytów hipotecznych są stosunkowo stabilne, a ceny wynajmu rosną. Podsumowując – kupić bardziej się opłaca, niż wynajmować.

Jeśli zaś nie planujemy przeprowadzać się do Gdańska na stałe i musimy skorzystać z opcji wynajmu – warto zwrócić uwagę na bardziej oddalone od centrum dzielnicy. Czynsz tam będzie znacznie niższy, niż w pobliżu Śródmieścia, a infrastruktura nie wywoła żadnych zastrzeżeń.

Sprzedaż nieruchomości w 2022 roku

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w dużych polskich miastach, w tym też w Gdańsku, wcale nie ustępują cenom nieruchomości z pierwszej ręki. Poniekąd ceny używanych mieszkań mogą być nawet wyższe, niż nowych – chodzi przede wszystkim o nieruchomości w strategicznych lokalizacjach miasta, gdzie obecnie jest ograniczony zasób działek inwestycyjnych pod nowe budownictwo.

Owszem, własne mieszkanie w 2022 roku można dość korzystnie sprzedać, jednak należy pamiętać, że nieruchomość jest kapitałem samym w sobie – wielu inwestorów dzisiaj wkłada środki właśnie w rynek mieszkaniowy, gdyż wie, że już po upływie kilku lat dobrze na tym zyska. Poza tym nie zapominajmy o wynajmie, dzięki któremu możemy zapewnić sobie dochód pasywny.


Poniższy tekst został stworzony przez zespół portalu Korter, który wywodzi się z Ukrainy – główna strona projektu (lun.ua) specjalizuje się w ukraińskim rynku nieruchomości. Nasz zespół, który w 85 % składa się z Ukraińców i Ukrainek, nie przestaje pracować i rozwijać się na polskim rynku, a także wspierać ukraińską gospodarkę w tym trudnym dla nas czasie. Dziękujemy za wsparcie.

Zostaw odpowiedź