Jak stosować hennę do włosów?

0

Wszyscy bardzo dobrze znamy powiedzenie: kobieta zmienną jest. Najczęściej pierwszym krokiem, który czyni każda osobniczka płci pięknej w celu odczucia zmian w swoim życiu, jest wizyta u fryzjera. Niestety, większość z nas na własnej skórze przekonała się, jak przykre może być posiadanie fryzury dalekiej od wymarzonej, spowodowane zbyt drastycznym cięciem albo nieodpowiednim farbowaniem wykonanym przez mało profesjonalną osobę. Zmiana koloru włosów pozwala na szybką i skuteczną metamorfozę. Zwykłe farby do włosów zawierają wiele składników chemicznych, które poza nadawaniem koloru mogą negatywnie wpływać na strukturę i wytrzymałość włosa. Często skutkuje to zniszczonymi końcówkami, zmniejszeniem grubości włosów oraz ich nadmiernym wypadaniem. W ostatnich czasach rośnie świadomość dotycząca tego, że warto korzystać z produktów, które są jak najbardziej naturalne. Jednym z nich jest henna, czyli barwnik produkowany z rośliny o nazwie: lawsonia bezbronna. Już w czasach starożytnych była stosowana jako środek do tworzenia malunków na skórze oraz naturalna farba do włosów.

Czym jest henna i w jaki sposób działa?

Henna to roślinny produkt, który- oprócz koloryzacji- pozytywnie wpływa na kondycję włosów. Skutecznie je wzmacnia i nadaje blask. Pomaga w pozbyciu się uciążliwego łupieżu i zmniejsza wypadanie włosów, które często spowodowane jest stosowaniem nieodpowiednich artykułów pielęgnacyjnych. Polepsza funkcjonowanie gruczołów łojotokowych i stanowi naturalny filtr przeciwsłoneczny. Podkreśla naturalny kolor włosów i pokrywa te, które są siwe. Po użyciu henny włosy stają się grubsze i mocniejsze. Wyglądają, jakby zostały poddane drogim zabiegom fryzjerskim, a to wszystko jest zasługą całkowicie naturalnego produktu. Działanie henny przebiega następująco: cząsteczki barwnika dostają się do kory włosa, dzięki czemu umożliwiają uzyskanie nowego koloru.

Większość naturalnych farb, nazywanych henną, zawiera w swoim składzie dodatkowe zioła. To one umożliwiają uzyskanie różnych kolorów (liście wyżej wymienionej lawsonii mają tylko jeden odcień). Wiele z nich ma dodatkowo wiele korzystnych dla włosów właściwości, poza tymi koloryzującymi. Przed zakupem henny warto zwrócić uwagę na to, by była ona w 100% naturalnym kosmetykiem. Niektórzy producenci dodają do farb ziołowych chemiczne składniki, które nie zawsze pozytywnie wpływają na stan i strukturę włosów.

Jak stosować hennę do włosów?

Zabieg farbowania włosów za pomocą henny jest prosty, chociaż dosyć czasochłonny. Można go z powodzeniem wykonać samodzielnie w domu.

  • Pierwszym krokiem, który należy wykonać przed przystąpieniem do farbowania henną, jest dokładne oczyszczenie włosów. Zależy nam na pozbyciu się wszelkich substancji takich jak, oleje, silikony oraz resztki produktów do stylizacji. Do umycia włosów najlepiej zastosować szampon bezsilikonowy, który w swoim składzie zwiera SLS (Sodium Lauryl Sulfate) lub SLES (Sodium Laureth Sulfate), czyli silne detergenty, pozwalające na mocne oczyszczenie włosów i skóry głowy.
  • Ziołową farbę należy nałożyć na świeżo umyte i wysuszone włosy. W ceramicznej misce powinniśmy zmieszać odpowiednią ilość produktu (około 100g dla bardzo krótkich włosów, 500g dla długich do pasa i gęstych włosów, ilość proszku należy dobrać indywidualnie) z ciepłą wodą (nie gorącą!) oraz sokiem z cytryny. Warto przygotować mieszankę dużo wcześniej, by składniki dobrze się ze sobą połączyły. Po nałożeniu grubej warstwy farby na włosy należy owinąć je folią (dobrze jest nałożyć też ręcznik) i umyć po kilku godzinach bez użycia szamponu. Optymalny czas trzymania henny na włosach to 2-4 godziny. Produkt nie powinien być trzymany na głowie dłużej niż 6 godzin. Zbyt krótki kontakt farby z włosami nie zagwarantuje uzyskania wymarzonego efektu farbowania.
  • Trzeba pamiętać o używaniu rękawiczek i zabezpieczeniu ubrania. W przypadku ubrudzenia skóry wokół włosów należy ją jak najszybciej oczyścić tak, jak w przypadku użytkowania standardowej farby koloryzującej.
  • Dobrym pomysłem jest zakupienie niewielkiej próbki henny i zastosowanie jej na kosmyku włosów. Dzięki temu można zaobserwować, jaki odcień będzie miała fryzura po koloryzacji farbą ziołową.

Henna do włosów
Kliknij TUTAJ!

Jak dbać o włosy po farbowaniu henną?

Chociaż henna bardzo dobrze wpływa na kondycję włosów, wzmacniając je i odżywiając, to jak każdy ziołowy produkt może powodować chwilowe przesuszenie. Jest ono najczęściej widoczne u osób, których włosy charakteryzują się wysoką porowatością. Zalecane jest, żeby przez 48 godzin po farbowaniu nie myć włosów, by kolor mógł się utrwalić i stać się jeszcze bardziej intensywny. Po upływie tego czasu warto poświęcić chwilę na pielęgnację. W jaki sposób można zniwelować delikatne przesuszenie włosów?

  • Przed myciem warto wykonać zabieg olejowania. Można do tego wykorzystać, między innymi, olej lniany i kokosowy, które często używane są w kuchni. Możliwe jest także skorzystanie z oliwy z oliwek, jednak jest ona trudniejsza do zmycia. Po minimum godzinie należy dokładnie umyć włosy i nałożyć na nie odżywkę.
  • Dobrym pomysłem jest stosowanie odżywek i masek, które w swoim składzie zawierają emolienty. Są to substancje natłuszczające, które wygładzają włosy, zmiękczają je i poprawiają ich ogólną kondycję. Warto więc zwrócić uwagę na to, by odżywcze produkty pielęgnacyjne posiadały w składzie olejki, masła i ekstrakty roślinne, które szybko zniwelują efekt przesuszenia i podkreślą odcień włosów, uzyskany podczas koloryzacji.
Zostaw odpowiedź