Tusz do rzęs to jeden z podstawowych kosmetyków do makijażu. Stosujemy go nawet wtedy, kiedy chcemy osiągnąć delikatny i naturalny efekt. Bez tuszu do rzęs makijaż wygląda na niedokończony. Jednak tusz tuszowi nie równy. Przed zakupem musimy określić nasze oczekiwania i potrzeby. To warunek aby zakup był udany.
Od czego zacząć – funkcja i działanie
Na drogeryjnych półkach tusze do rzęs prezentują się nam w zamkniętych opakowaniach. Pierwsza rzecz po której możemy rozpoznać rodzaj produktu to opis. Niestety ten nie zawsze jest zgodny z rzeczywistością. Coraz częściej producenci mascar na swoich stanowiskach prezentują nam także wygląd szczoteczek. Jest to duże ułatwienie. Szczoteczka, obok samego tuszu jest kluczowa przy podjęciu decyzji.
Wśród podstawowych funkcji tuszy do rzęs wymienić należy:
- wydłużające
- pogrubiające
- podkręcające
Ten etap wyboru jest dość łatwy do przejścia. Należy określić jakie są nasze potrzeby. Jeśli mamy rzęsy cienkie wybierzmy tusz pogrubiający. Jeśli są krótkie – wydłużający. Kolejną ważną kwestią jest to czy potrzebny nam jest tusz wodoodporny, czy nie. Tusze wodoodporne są trwalsze. Zasadniczo mniej się osypują, są odporne na deszcz i wodę. Jednak trudniej jest je zmyć i może się zdarzyć, że nawet po dokładnym demakijażu rano zbudzimy się z rozmazaną resztką tuszu pod oczami.
Na co jeszcze zwracać uwagę
Ważną kwestią jest także to, jak tusze do rzęs zachowują się na naszych oczach. Czy sklejają rzęsy, czy da się nałożyć więcej niż jedną warstwę, czy na rzęsach powstają grudki. Nikt nie lubi, kiedy tusz osypuje się w ciągu dnia. Jedne tusze pozostają miękkie inne utwardzają rzęsy. Przy wyborze wiele zależy od naszych przyzwyczajeń. Jeśli chcemy wiedzieć jak konkretny tusz zachowuje się w ciągu dnia warto zasięgnąć opinii koleżanek lub poczytać opinie w Internecie.
Kolor tuszu do rzęs, to kolejna decyzja, jaką musimy podjąć. Najpopularniejszym kolorem jest czarny. Pasuje do każdego typu urody. Tusze do rzęs różnią się od siebie skalą czerni. Jedne są mniej a inne bardziej wyraziste. Od naszego gustu zależy, który wybierzemy. Dla osób lubiących delikatny efekt sprawdzi się także mascara w kolorze brązowym. Na wyjątkowe okazje możemy kupić także tusze do rzęs kolorowe: niebieską, zieloną, fioletową czy czerwoną.
Warto wiedzieć także jakie składniki znajdują się w tuszach do rzęs. Oczy są delikatne, dlatego należy unikać nieprzyjaznych substancji, które mogą uczulić lub podrażnić. W tuszach do rzęs znajdziemy między innymi: polimery, które odpowiadają za elastyczność formuły, silikony zapewniające łatwiejszą aplikację, woski, dzięki którym tusz przylega do włosków i pogrubia je i pigmenty, odpowiadające za nasycenie i kolor.
Rodzaje tuszów do rzęs – szczoteczki i formuły
Tusze do rzęs różnią się między sobą formułą i rodzajem szczoteczki. Każda ze szczoteczek ma inne właściwości. Po użyciu produkt prezentuje się na rzęsach w odmienny sposób. Skąd jednak wiedzieć, która szczoteczka będzie dla nas odpowiednia i najwygodniejsza w użyciu? Otóż, każdy rodzaj szczoteczki spełnia inne zadania i inne funkcje. Znając je będziemy mogły przewidzieć, jak tusze do rzęs będą się prezentowały.
Tusze do rzęs przeznaczone są do rożnych celów. Występują tusze pogrubiające, podkręcające i wydłużające rzęsy. Zdarza się, że jedna mascara łączy w sobie więcej niż jedną cechę. W zależności od typu tuszu do rzęs szczoteczki przybierają odmienne kształty. Spotkać możemy tradycyjne, silikonowe, większe i mniejsze, o przeróżnych krzywiznach. Wyróżnić możemy:
- Tusz pogrubiający. Tusze tego typu sprawiają, że rzęsy wydają się gęstsze i grubsze. Zazwyczaj formuła takiego tuszu jest gęsta aby odpowiednia ilość pozostała na rzęsach. Taki tusz polecany jest osobom o rzadkich rzęsach. Odpowiednio nałożony świetnie sprawdzi się także w makijażu wieczorowym.
- Tusz wydłużający. To tusz, który nie zagęszcza rzęs, ale wydłuża poszczególne włoski. Polecany jest osobom, które naturalnie mają rzęsy gęste. Długie rzęsy wyglądają zalotnie i przyciągają spojrzenia.
- Tusz wydłużająco-pogrubiający. To tusz, który łączy w sobie obie funkcje. Rzęsy wyglądają na dłuższe i gęstsze. Jest to efekt najbardziej pożądany, stąd duża popularność takich właśnie tuszów. Nadaje się do wyrazistych makijaży wieczornych. Dobrze sprawdzi się także na co dzień.
- Tusz klasyczny. Zazwyczaj daje bardzo delikatny i naturalny efekt. Takie tusze są doskonałe dla osób lubiących naturalny wygląd, dlatego najlepiej sprawdzają się do makijaży dziennych.
- Tusz rozdzielający rzęsy. Posiadają specjalną szczoteczkę, która zapobiega sklejaniu się rzęs. Umożliwia łatwe rozdzielenie każdego włoska. Dzięki specjalnej szczoteczce kosmetyk rozkłada się równomiernie.
- Tusz pokręcający. Dzięki odpowiedniej szczoteczce, tusz podkręcający unosi rzęsy u nasady i utrwala je w takiej formie. Jeśli nasze rzęsy są naturalnie proste, taki tusz doda oku wyrazu i zadziała niczym zalotka.
- Tusz dwufazowy. To produkt, który jednocześnie pogrubia i wydłuża rzęsy. Efekt działania takiej mascary jest silny. Pierwszym krokiem jest pokrycie rzęs bezbarwnym lub jasnym tuszem. Następnie nanosimy na rzęsy tusz właściwy.
Pomimo wiedzy o sposobie działania różnych tuszy do rzęs, każdy ma indywidualne potrzeby. W związku z tym mascara idealna dla jednej osoby, niekoniecznie sprawdzi się u innych. Trzeba trochę poszukać, aby znaleźć taką, która spełni wszystkie nasze oczekiwania.
Pamiętajmy też, że tusze do rzęs nie powinny być używane dłużej niż cztery miesiące po otwarciu. Formuła w tym czasie się zmienia, na rzęsach mogą pojawić się grudki. Dodatkowo, taki tusz może podrażniać oczy. Szczoteczkę tuszu do rzęs powinno się raz na jakiś czas czyścić. Dzięki temu usuniemy z niej zaschnięte grudki. Nie pompujmy powietrza do pojemniczka na tusz. Przez często powtarzany ruch: w górę i w dół przed aplikacją, sprawiamy, że tusz szybciej wysycha i traci swoje właściwości.
Tusze do rzęs sprawiają, że czujemy się pewniej, a nasze spojrzenie przyciąga wzrok innych. Warto dobrze się zastanowić i kupić odpowiedni tusz. Kupowanie tuszu na chybił trafił jest nieekonomiczne i może sprawić, że przez długi czas nie znajdziemy produktu, którego działanie nas zadowoli.