Właściwości herbaty matcha

0

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się matcha. Jest to odmiana zielonej herbaty w proszku, która jest według wielu źródeł najzdrowszym gatunkiem spośród zielonych herbat. Co warto o niej wiedzieć?

Aspekty lecznicze

Spośród wielu kwestii herbata matcha wyróżniana jest w dużej mierze za swoje właściwości lecznicze. Z uwagi na wyjątkowy proces produkcji (na kilkanaście dni przed zbiorami liście są osłaniane przed słońcem bambusowymi matami, co spowalnia ich wzrost) liście produkują dużo aminokwasów, co nadaje herbacie wyjątkowo aromatu. Liście są suszone, a następnie ścierane na proszek, który posiada wiele przeciwutleniaczy. Z tego względu pomaga w zapobieganiu rozwijania się nowotworów, chorób serca czy nadciśnienia. Tak dużą zawartość substancji odżywczych (dużo większą niż zwykłe gatunki), matcha zawdzięcza między innymi temu, że nie pijemy jedynie wywaru, lecz także starte na pył liście, które zalewa się gorącą wodą i wypija.

Pobudzenie, ale i odprężenie

Z uwagi na dużą zawartość kofeiny, herbata matcha stosowana jest przez wiele osób jako zamiennik kawy. Jej dodatkowy atut polega na tym, że w przeciwieństwie do czarnego płynu nie serwuje jedynie chwilowego przypływu energii, lecz dostarcza jej stopniowo, więc daje pobudzenie przez dłuższy czas. Warto jednak pamiętać, że herbata matcha, dostępna m.in. tutaj: https://nagomi.pl/pl/862-herbata-matchama również właściwości odprężające. Taki efekt daje L-teanina, która redukuje stres i poczucie niepokoju. Tym samym matcha jednocześnie uspokaja, ale i stopniowo pobudza, będąc przy okazji zdrowszym zamiennikiem kawy. Dodatkowo L-teanina pobudza produkcję serotoniny i dopaminy w organizmie, co wpływa na poprawę nastroju oraz lepszą zdolność zapamiętywania.

Pomoc przy odchudzaniu

Proces odchudzania wymaga przede wszystkim odpowiedniej diety oraz aktywności fizycznej, lecz można go wspomóc poprzez odpowiednią suplementację. Taką może być herbata matcha, która przyspiesza metabolizm, a tym samym zwiększa spalanie tłuszczu. Przy okazji wspomaga również oczyszczanie organizmu z toksyn, co będzie istotne nie tylko podczas odchudzania, ale też dla ogólnego funkcjonowania naszego organizmu.

Do czego jeszcze wykorzystywana jest matcha?

W związku z rosnącą popularnością zdrowego odżywiania, proszek matcha zyskał też inne zastosowania i poza parzeniem herbaty wykorzystuje się go również przy napojach mlecznych, koktajlach, jogurtach czy smoothie. Wykorzystywany jest także do przygotowania ciast oraz innego rodzaju słodyczy, które nabierają dzięki temu wyjątkowego aromatu, a zielony proszek zapewnia również ich efektowny wygląd.

Zostaw odpowiedź