Jak wybrać dobrą suszarkę do włosów?

0

Wybór suszarki do włosów to wbrew pozorom nie lada wyzwanie. Obecnie rynek oferuje szeroką gamę tych urządzeń, które zawierają podstawowe funkcje, jak i wiele innych dodatkowych. Dawniej suszarka służyła tylko do suszenia mokrych włosów, dziś dodatkowo pielęgnuje, stylizuje i modeluje włosy.

Jakie parametry powinna zawierać dobra suszarka?

Moc

To właśnie od mocy zależy szybkość suszenia, im większa, tym szybciej suszy włosy. Aby wybrać odpowiednią moc, należy wziąć pod uwagę długość, jak i gęstość włosów. Jeśli posiadasz krótkie włosy, w zupełności wystarczy suszarka o mocy 1000 do 1400 W. Natomiast do gęstych i długich włosów musisz użyć suszarki o mocy minimum 1600 W. Moc, a tym samym szybkość suszenia ma ogromny wpływ na kondycję włosów, ponieważ gorące powietrze w nadmiarze może przesuszać włosy oraz sprawić, że staną się łamliwe i matowe.

Siła nawiewu

Suszarki do włosów zazwyczaj posiadają 2-stopniowe przełączniki prędkości nawiewu, zdarzają się także modele 3 i 4-stopniowe. Taka opcja regulacji nawiewu oczywiście jest przydatna bardzo często. Do bardzo mokrych włosów zaleca się maksymalną prędkość, natomiast jeśli tylko podsuszasz włosy, albo chcesz je wymodelować to skuteczny będzie słaby nawiew. Warto o tym pamiętać, ponieważ dzięki korzystaniu z regulacji nasze włosy odwdzięczą się pięknym wyglądem.

Regulacja temperatury

Nie każda suszarka wyposażona jest w regulację temperatury, jednak te, które ją posiadają oferują od 2 do 4 stopni regulacji. Razem z przełącznikiem siły nadmuchu możesz tworzyć wiele kombinacji wydmuchiwanego powietrza. Na przykład do szybkiego wysuszenia bardzo mokrych włosów, użyj maksymalnej temperatury i maksymalnego nawiewu. W tym temacie warto również wspomnieć o nawiewie zimnego powietrza. Chociaż wydawałby się niepotrzebny, bo przecież suszarka ma suszyć włosy, jednak jest on bardzo przydatny podczas stylizacji i utrwalania fryzury.

Budowa

  • Powłoki ceramiczne i turmalinowe

Jeśli używasz suszarki do włosów codziennie, warto zaopatrzyć się w taką z powłoką ceramiczną i turmalinową. Powłoka ceramiczna równomiernie rozkłada temperaturę na powierzchni włosa, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko uszkodzenia włosów. Turmaliny bowiem, to minerały, które jednocześnie są naturalnym źródłem jonów ujemnych. Sprzyjają one zamykaniu łusek włosa oraz powodują, że włosy nie elektryzują się podczas suszenia.

  • Antypoślizgowy uchwyt

Obecnie antypoślizgowy uchwyt, np. gumowy to niemalże standard w wyposażeniu suszarki. Taki uchwyt pewniej leży w dłoni i zmniejsza się ryzyko upuszczenia suszarki w trakcie suszenia.

  • Składany uchwyt

Jest to wygodna opcja dla podróżników. Często wyjeżdżasz służbowo? A może zwiedzasz świat? Dzięki składanej rączce, suszarka zajmie o wiele mniej miejsca w walizce, niż tradycyjny model.

  • Filtr ochronny

Filtr ochronny jest montowany w coraz większej ilości modeli w postaci gęstej siatki. Chroni on silnik suszarki przed zanieczyszczeniami, które mogą doprowadzić do przepalenia. Jego łatwy demontaż, umożliwia szybkie czyszczenie suszarki.

  • Przełącznik napięcia

To również opcja świetna dla podróżników. W innych krajach, np. w Stanach Zjednoczonych, używa się prądu pod napięciem 110 V, w Polsce napięcie wynosi 220 V. Urządzenie z takim przełącznikiem śmiało możemy zabrać w podróż i używać pod innym napięciem. Jedyne o czym należy pamiętać, to aby przed włączeniem przestawić przełącznik, który zazwyczaj znajduje się z tyłu obudowy.

Jonizacja

Od jakiegoś czasu dość popularna staje się opcja jonizacji powietrza. W suszarce umieszcza się generator jonów, który wytwarza jony ujemne. Neutralizują one ładunki dodatnie powstające podczas suszenia powierzchni włosów. Jonizator zamyka łuski włosa, dzięki czemu włosy się nie puszą i nie elektryzują, natomiast pozostają gładkie , a fryzurę coraz łatwiej ułożyć.

Rodzaje suszarek

Suszarki do użytku domowego

Coraz częściej suszarki kierowane do konsumentów indywidualnych są wyposażone w takie same funkcje, co sprzęt profesjonalny, jednak są one tańsze i łatwiejsze w dostępie.

Suszarki profesjonalne

Przeznaczone są do salonów fryzjerskich, charakteryzują się bardziej wytrzymałym silnikiem, który musi sprostać wielu godzinom pracy oraz dłuższym kablem (ok. 3 m). Zazwyczaj są nieco większe od tradycyjnych, ale jednocześnie lekkie. Jej ergonomiczność ma ułatwić pracę na stanowisku fryzjerskim.

Suszarki turystyczne

Inaczej kompaktowe, wyróżniają się niewielkim rozmiarem, dzięki składanej rączce można zmieścić je nawet w podręcznym bagażu. Zazwyczaj posiadają silnik o mocy 1000 – 1300 W.

Zostaw odpowiedź